Domů / Geocaching
Výrobci
Spojte se s námi

Geocaching nás baví

Profile for Hoblik

 

Profile for SvetyMikulas

 


 

 

 

Odběr novinek
Další informace

Doprava na Slovensko

 

Na ceny v EUR přepnete snadno kliknutím na symbol EUR vpravo nahoře na obrazovce.


Geocaching FAQ

Hledáte dárek a nejste si jisti - podívejte se na základní pojmy geocachingu

 

Geocaching

 

Geocaching je sportovně turistická aktivita, jejímž základem je hledání ukrytých schránek.


Videa o základech geocachingu

Naše povídání o geocachingu na ČT

Povídání o geocachingu Slávek Hoblík v ČT

Základní pojmy, ukázky schránek, vysvětlení hlavních pravidel.

Rozhovor o geocachingu - Slávek Hoblík s Lucií Výbornou


Základní pojmy v geocachingu

Co je to trackovací číslo?

Jedná se o unikátní šestimístný kód, který nesou některé geocachingové předměty - geocoin, travel bug, trička, batohy - různé předměty, které geocacher má u sebe. Kód je unikátní pro každý jednotlivý předmět.

Geocacher si každý trackovatelný předmět aktivujete - tj. přiřadí trackovací kód předmětu ke svému profilu na geocaching.com. Tak se v jeho profilu objeví ikonka, která náleží jednotlivým druhu předmětu.

Když trackovatelný předmět najde nebo vidí jiný geocacher poznamená si trackovací kód a s jeho pomocí pak zapíše nález ve svém profilu.

Co je to geocoin?

Geocoin je v podstatě pamětní medaile označená trackovacím číslem. Jejím nejběžnějším cílem je putovat z geocache do geocache.

Geocoin je obvykle kovový, ale existují také kožené, keramické a podobně. Geocoin je většinou kulatý, ale existují i hranaté, oválné a jinak šišaté. Mohou být i mechanické, tj. s pohyblivými částmi.

Co je travel bug?

Travel bug je kovový  přívěsek se symbolem brouka a trackovacím číslem - to je klasická podoba TB. Podobně jako geocoin obvykle putuje z geocache do geocache. Často je k němu pomocí kovového řetízku připojen další předmět - nějaká drobnost, talisman, hračka a cedulka, kam má TB směřovat, tj. jaký je cíl jeho cesty.

Co je travel tag?

Travel tag nebo také trackovatelný přívěsek má stejnou funkci jako travelbug. Má mnoho variant tvarů a obrázků, ale jeho smysl je stejný - tedy cestovat z geocache do geocache.

K čemu je CWG – Czech Wood Geocoin?

Už jste narazili na veselá dřevěná kolečka a nevíte, k čemu vlastně slouží? Je to jednoduché – jedná se o vizitku geocachera nebo geotýmu. Na jedné straně je vlastní obrázek, který si navrhnete a na druhá strana je jednotná pro všechna CWG – logo geocachingu a rok vydání.

CWG se vyrábí vypálením motivu laserem do dřevěného suku - většinou smrkového nebo bukového.

 

Kdo je v geocachingu reviewer a co dělá?

Revieweři jsou dobrovolní členové geocachingové komunity, kteří hrají klíčovou roli při správě a ověřování keší, které jsou umístěny v určitém regionu. Jejich úkolem je zkontrolovat, zda nové keše splňují všechny požadavky a pravidla geocachingu, a následně schválit nebo odmítnout zápisy nových keších. Zde je několik hlavních úkolů, které reviewři geocachingu vykonávají. Kotreoly nevykonávají fyzicky v terénu, kontrolují pouze zápis geocache v systému.

  1. Kontrola pravidel: Revieweři zkontrolují, zda nová keš splňuje pravidla geocachingu, včetně pravidel týkajících se umístění keše, velikosti a typu, minimální vzdálenosti mezi kešemi a dalších pravidel.

  2. Kontrola lokality: Revieweři ověří, že místo, kde je keš umístěna, je bezpečné a vhodné pro geocaching. Ověří také, že keš neporušuje žádné zákony nebo předpisy, jako například přístup na soukromý majetek bez povolení.

  3. Kontrola popisu: Revieweři zkontrolují, zda keš obsahuje všechny potřebné informace, včetně popisu, fotografií a podmínek pro nalezení keše.

  4. Komunikace s vlastníkem keše: Pokud je třeba, komunikují revieweři s vlastníkem keše a poskytují zpětnou vazbu nebo vysvětlení, pokud je potřeba provést úpravy na keši nebo na jejím popisu.

  5. Schvalování nebo odmítání keší: Na základě svých kontrol a hodnocení buď schválí keš, což znamená, že se stane veřejně dostupnou pro geocachery, nebo ji odmítnou a poskytnou vlastníkovi důvody pro odmítnutí. Vlastník může poté provést nezbytné úpravy a znovu požádat o schválení.

Revieweři v geocachingu hrají důležitou roli v udržování kvality a souladu s pravidly geocachingové komunity a přispívají k tomu, aby zážitek z geocachingu byl pozitivní pro všechny účastníky.